LDL112PV33R
DigiKey Part Number
497-15218-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15218-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15218-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL112PV33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.2A 6-DFN
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2A 6-DFN (3x3)
EDA/CAD Models
LDL112PV33R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
400 µA
PSRR
57dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.2A