LD39050PU25R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD39050PU25R |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-DFN (3x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LD39050PU25R Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 50 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 200 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 6-VDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package 6-DFN (3x3) |
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 500mA | Base Product Number |