LD1117V33C
DigiKey Part Number
497-1492-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117V33C
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-220
EDA/CAD Models
LD1117V33C Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA