LD1117ADT12TR
DigiKey Part Number
497-6011-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6011-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6011-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117ADT12TR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LD1117ADT12TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A