BZW50-27RL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZW50-27RL |
Description | TVS DIODE 27VWM 62VC R6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 62V Clamp 968A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole R-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZW50-27RL Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 968A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 7000pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case R-6, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 30V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 62V |