BTA16-800BWRG
DigiKey Part Number
497-6668-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA16-800BWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO220
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTA16-800BWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V