BTA12-600CWRG
DigiKey Part Number
497-6667-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA12-600CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 12 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTA12-600CWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V