LI24-1A85
DigiKey Part Number
374-1296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LI24-1A85
Description
RELAY REED SPST 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LI24-1A85 Models
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Seal Rating
Sealed - Fully
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.1 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms