DIP12-1A72-12D
DigiKey Part Number
374-1233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIP12-1A72-12D
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Diode
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
1.8 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.1 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance
1 kOhms