RTAN0805BKE33R0
DigiKey Part Number
RTAN0805BKE33R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RTAN0805BKE33R0CT-ND - Cut Tape (CT)
RTAN0805BKE33R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTAN0805BKE33R0
Description
RES 33 OHM 0.1% 1/5W 0805
Detailed Description
33 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RTAN0805BKE33R0 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)