RPCQ1206JT1K00
cms-digikey-product-number
738-RPCQ1206JT1K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPCQ1206JT1K00CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPCQ1206JT1K00DKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
RPCQ1206JT1K00
cms-description
RES, PULSE, 1206, 1 KOHM, 5%, 1W
cms-standard-lead-time
22 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
1 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
RPCQ1206JT1K00 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)