RNAN0603BKE120R
cms-digikey-product-number
738-RNAN0603BKE120RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNAN0603BKE120RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNAN0603BKE120RDKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
RNAN0603BKE120R
cms-description
RES PREC, AIN, 0603, 120 OHM, 0.
cms-standard-lead-time
17 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
120 Ohms ±0.1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)