RMAN1206FT20R0
DigiKey Part Number
738-RMAN1206FT20R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMAN1206FT20R0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMAN1206FT20R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMAN1206FT20R0
Description
RES, AIN, 1206, 20 OHM, 1%, 2.4W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 2.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMAN1206FT20R0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)