HVCB2512FKC100K
DigiKey Part Number
HVCB2512FKC100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB2512FKC100KCT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB2512FKC100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512FKC100K
Description
RES 100K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB2512FKC100K Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)