HMC0402JT47M0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HMC0402JT47M0 |
Description | RES 47M OHM 5% 1/16W 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HMC0402JT47M0 Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±400ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |