HCS1206FTL300
DigiKey Part Number
HCS1206FTL300TR-ND - Tape & Reel (TR)
HCS1206FTL300CT-ND - Cut Tape (CT)
HCS1206FTL300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCS1206FTL300
Description
RES 0.0003 OHM 1% 2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.3 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCS1206FTL300 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.053" (1.35mm)