CSRF0402FT20L0
cms-digikey-product-number
738-CSRF0402FT20L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSRF0402FT20L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSRF0402FT20L0DKR-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
CSRF0402FT20L0
cms-description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0402
cms-standard-lead-time
22 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
20 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
CSRF0402FT20L0 Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)