CSR1206FKR250
DigiKey Part Number
CSR1206FKR250TR-ND - Tape & Reel (TR)
CSR1206FKR250CT-ND - Cut Tape (CT)
CSR1206FKR250DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSR1206FKR250
Description
RES 0.25 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
250 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CSR1206FKR250 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)