SI3404FB3V3KIT
DigiKey Part Number
336-SI3404FB3V3KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI3404FB3V3KIT
Description
EVAL BOARD FOR SI3404
Customer Reference
Detailed Description
Si3404 - 1 Isolated Output Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet Evaluation Board
Category
Voltage - Output
3.3V
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Current - Output
3.5A
Packaging
Box
Voltage - Input
37V ~ 57V
Part Status
Active
Regulator Topology
Flyback
Main Purpose
Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet
Frequency - Switching
220kHz
Outputs and Type
1 Isolated Output
Contents
Board(s)
Power - Output
15W