DC60SA7-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Sensata-Crydom
In Stock: 492
Datasheet
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NC (1 Form B) Hockey Puck
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
DC60SA7-B
DigiKey Part Number
CC1595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC60SA7-B
Description
SSR RELAY SPST-NC 7A 3-60V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DC60SA7-B Models
Category
Voltage - Input
90 ~ 280VAC
Mfr
Voltage - Load
3 V ~ 60 V
Series
Load Current
7 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C