LU2B12BL
DigiKey Part Number
4008-LU2B12BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LU2B12BL
Description
REVERSER 12A 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 24VDC Supply 12A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LU2B12BL Models
Category
Control / Drive Type
Motor Starter, Reversible
Manufacturer
Schneider Electric
Number of Motors
1
Series
Voltage - Load
690V
Packaging
Box
Current - Output
12A
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
DIN Rail
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C