LC1G800EHEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G800EHEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G800EHEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA800 3P ADV48-1
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 800 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1G800EHEA Models
Category
Contact Rating (Current)
800 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Box Lug
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C