LC1G150BEEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G150BEEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G150BEEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA150 3P ADV 24-
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 24 ~ 48VAC/DC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC1G150BEEA Models
Category
Contact Rating (Current)
150 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Box Lug
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C