LC1D25G7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25G7
Description
TESYS CTR 25A AC3 11KW 1NO1NC120
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25G7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
25 A