Image for TW-03-06-L-D-385-SM is not available
TW-03-06-L-D-385-SM
DigiKey Part Number
612-TW-03-06-L-D-385-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-03-06-L-D-385-SM
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Category
Length - Overall Pin
0.605" (15.367mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.220" (5.588mm)
Series
Length - Stack Height
0.385" (9.779mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)