Image for MTMM-107-04-H-D-150 is not available
MTMM-107-04-H-D-150
DigiKey Part Number
612-MTMM-107-04-H-D-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-107-04-H-D-150
Description
VARIABLE POST HEIGHT HEADER STRI
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-107-04-H-D-150 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A