MTMM-102-05-S-S-180
DigiKey Part Number
MTMM-102-05-S-S-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-05-S-S-180
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-05-S-S-180 Models
Category
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A