TBP02R2W-381-06BE
DigiKey Part Number
102-6526-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02R2W-381-06BE
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 3.81MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
TBP02R2W-381-06BE Models
Category
Voltage - IEC
250 V
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
6
Features
Mating Flange
Positions Per Level
6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.362" (9.20mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
7A