SJ-3506-SMT-TR
DigiKey Part Number
CP-3506SJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CP-3506SJCT-ND - Cut Tape (CT)
CP-3506SJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ-3506-SMT-TR
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ-3506-SMT-TR Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Shielded
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
12VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1 A
Connector Type
Phone Jack
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Gender
Female
Contact Material - Plating
Gold
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material
Copper Alloy
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Silver, Black
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)