PJ-036AH-SMT-TR
PJ-036AH-SMT-TR
PJ-036AH-SMT-TR
DigiKey Part Number
CP-036AHPJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CP-036AHPJCT-ND - Cut Tape (CT)
CP-036AHPJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJ-036AH-SMT-TR
Description
CONN PWR JACK 2X5.5MM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217") Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PJ-036AH-SMT-TR Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
24VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5 A
Part Status
Active
Mating Length/Depth
0.360" (9.15mm)
Connector Type
Jack
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Gender
Male
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Industry Recognized Mating Diameter
2.10mm ID (0.083"), 5.50mm OD (0.217")
Contact Material - Plating
Silver
Actual Diameter
0.079" (2.00mm ID), 0.248" (6.30mm OD)