CP604020395H
DigiKey Part Number
CP604020395H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP604020395H
Description
PELTIER, 40 X 20 X 3.95 MM, 6.0
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 27.5W @ 27°C 6 A 80°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP604020395H Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
3.95mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
6 A
Part Status
Active
Voltage - Max
7.6 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.09 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 40.00mm L x 20.00mm W
Operating Temperature
80°C
Qmax @ Th
27.5W @ 27°C