63PEV10M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-3804-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-3804-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PEV10M6.3X6.1
Description
CAP ALUM HYBRID 10UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63PEV10M6.3X6.1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Automotive
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Type
Hybrid
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
10 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm