RBR1L30ATE25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 197
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 94,483
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Diode 30 V 1A Surface Mount PMDS
RBR1L30ATE25
DigiKey Part Number
RBR1L30ATE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR1L30ATE25CT-ND - Cut Tape (CT)
RBR1L30ATE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR1L30ATE25
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RBR1L30ATE25 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 1 A