RB088LAM150TFTR
DigiKey Part Number
RB088LAM150TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB088LAM150TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB088LAM150TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB088LAM150TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 5A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB088LAM150TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 150 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)