EDZVT2R5.1B
DigiKey Part Number
EDZVT2R5.1BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R5.1BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R5.1BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R5.1B
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R5.1B Models
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 1.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW