EDZVFHT2R3.3B
DigiKey Part Number
EDZVFHT2R3.3BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVFHT2R3.3BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVFHT2R3.3BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVFHT2R3.3B
Description
DIODE ZENER 3.3V 150MW EMD2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 150 mW ±3.18% Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDZVFHT2R3.3B Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±3.18%
Package / Case
Power - Max
150 mW
Supplier Device Package
EMD2
Impedance (Max) (Zzt)
120 Ohms