BU12JA2MNVX-CTL
DigiKey Part Number
BU12JA2MNVX-CTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU12JA2MNVX-CTLCT-ND - Cut Tape (CT)
BU12JA2MNVX-CTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU12JA2MNVX-CTL
Description
IC REG LINEAR 1.2V SSON004R1010
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SSON004R1010
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU12JA2MNVX-CTL Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
ON/OFF
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
6V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 200mA