BSM120D12P2C005
DigiKey Part Number
BSM120D12P2C005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM120D12P2C005
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 120A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 120A (Tc) 780W Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSM120D12P2C005 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.7V @ 22mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
780W
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)