BR24G16NUX-5TR
DigiKey Part Number
846-BR24G16NUX-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BR24G16NUX-5TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-BR24G16NUX-5TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR24G16NUX-5TR
Description
16KBIT, IC BUS, LOW CURRENT CONS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 1 MHz VSON008X2030
Category
Memory Organization
2K x 8
I2C
Series
Clock Frequency
1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
3.5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.6V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)