RPX-1.5-EVM-1
DigiKey Part Number
945-RPX-1.5-EVM-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPX-1.5-EVM-1
Description
EVAL BOARD FOR RPX1.5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RPX-1.5 - 7 Non-Isolated Outputs DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
1.5A
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Input
4V ~ 36V
Packaging
Box
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
RPX-1.5
Outputs and Type
7 Non-Isolated Outputs
Base Product Number
Voltage - Output
0.8V, 1.8V, 3.3V, 5V, 12V, 15V, 24V