RPMGH12-40
DigiKey Part Number
945-RPMGH12-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMGH12-40
Description
40A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' 1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 40A 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
40A
Mfr
Power (Watts)
480 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.59" H (61.0mm x 57.9mm x 15.0mm)