RPMB3.3-3.0
DigiKey Part Number
945-RPMB3.3-3.0TR-ND - Tape & Reel (TR)
945-RPMB3.3-3.0CT-ND - Cut Tape (CT)
945-RPMB3.3-3.0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMB3.3-3.0
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3A 4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMB3.3-3.0 Models
Category
Current - Output (Max)
3A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
84%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
25-BLGA Module
Voltage - Input (Min)
4V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V