RPA60-2415SFW/P
DigiKey Part Number
945-2959-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA60-2415SFW/P
Description
DC DC CONVERTER 15V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 4A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RPA60-2415SFW/P Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
93.3%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A