RP10-1105.1SRAW
DigiKey Part Number
945-RP10-1105.1SRAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-1105.1SRAW
Description
10W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5.1V 2A 36V - 160V Input
EDA/CAD Models
RP10-1105.1SRAW Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Current - Output (Max)
2A