RP10-11012DRAW
DigiKey Part Number
945-RP10-11012DRAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-11012DRAW
Description
10W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 36V - 160V Input
EDA/CAD Models
RP10-11012DRAW Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA