RP03-11015DRAW
DigiKey Part Number
945-RP03-11015DRAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP03-11015DRAW
Description
3W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE' D
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 100mA, 100mA 36V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP03-11015DRAW Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 10 Leads
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 2
-15V
Standard Number
Current - Output (Max)
100mA, 100mA