RHV3-2412S/R20
DigiKey Part Number
945-RHV3-2412S/R20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHV3-2412S/R20
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 21.6V - 26.4V Input
EDA/CAD Models
RHV3-2412S/R20 Models
Category
Current - Output (Max)
250mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
20 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
21.6V
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
1.77" L x 0.59" W x 0.67" H (45.0mm x 15.0mm x 17.0mm)