REM30-4824SW
DigiKey Part Number
REM30-4824SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM30-4824SW
Description
DC DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 1.25A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
REM30-4824SW Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Features
OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A