REC6-1212DRW/R10/A
DigiKey Part Number
945-1177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC6-1212DRW/R10/A
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 250mA, 250mA 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
REC6-1212DRW/R10/A Models
Category
Current - Output (Max)
250mA, 250mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
10 kV
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)