REC30-2415DZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 89
Datasheet
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 1
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 9V - 36V Input
RECOM REC Series DC to DC Converters | Digi-Key Daily
REC30-2415DZ
DigiKey Part Number
945-2596-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC30-2415DZ
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
REC30-2415DZ Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A, 1A